Tam gün çalışmadan serbest çalışmaya geçme

Endişeleriniz ve bunlarla mücadele etme yöntemi

Serbest meslek dünyasına geçmek için tam zamanlı işini bırakmak mı?


Kararınızı yeniden inceleyip doğru olup olmadığını sorguluyorsunuz.

Belki sonunda sevdiğiniz bir şeyi yapabilmeniz için serbest dolaşıma girmeye karar verdiniz. Belki birkaç yıldır tam zamanlı çalışan olduktan sonra, deneyim ve becerilerinizi evden çalışarak büyüyen ailenizle size esneklik kazandıracak şekilde kullanmaya karar verdiniz. Ve belki de her zaman kendi işine sahip olmayı hayal ettiniz ve koşullar doğruydu.

Nedenleriniz ne olursa olsun; şimdi serbest çalışıyorsunuz ve tam zamanlı iş güvenceniz yok.

Ancak doğru yapılırsa serbest kariyeriniz yükselişe geçebilir.

1. PARA ve FİNANSLAR

Her freelancer yani serbest çalışan için bir numaralı endişe para.

Kendinizi ayakta tutabilir ve tam zamanlı işinizde olduğu gibi aynı geliri sağlayabilir misiniz?

Muhtemelen hayır – en azından başlangıçta birkaç ayda ya da belki de ilk altı ayda bile.

Aslında serbest çalışmaya başlamadan önce, bir işletmede çalışacağınızı anlamanız önemlidir. Başlangıçta bir iş zihniyetini benimsemek akıllıca olacaktır. Bu, maliyenizi düzene sokmak ve kişisel giderlerinizi, yaşam masraflarınızı ve serbest çalışan işletmenizi yürütmek için gerekli finansmanınızı değerlendirmek demektir.

İdeal olarak, 3-6 aylık bir tasarrufa sahip bir güvenlik şansınız olmalıdır ;

Wanderful World’ün kurucusu Lizzie Davey: “Korktum! Bir sonraki ödemenizi ne zaman alacağınızı bilmemek korkutucu. Yaklaşık 3 aylık harcamaları ve bir tampon malzemesi için tasarruf ettim ve faturalarımı ödemek ve temelde yaşamak için kendime ulaşmam gereken her ay hedefler koydum “.

Tam gün işinizden geçiş yapıyorsanız, bulunduğunuz yerdeki sigortalarınızı ve diğer finansal garantilerinizi etkileyecek sabit bir ödeme kontrolünüzün olmayacağının farkına varmanız gerekir. Ayrıca ödemek zorunda olduğunuz yükümlülükleriniz var.

Belirli bir zaman diliminde hayatta kalmanız gereken bütçeyi ve değerlendirmeyi yapmanıza, yaşam standardınızı korumak ve giderler için ödeme yapmak için ne tür gelir gerektiğini değerlendirmenize yardımcı olur; buna, işletme masrafları için ayrılmanız ve ne kadar süreyle sizi geçireceğinizin etrafında çalışılması da dahildir. Bir müşteri akışı edinmeye başlayın.

Carla Beth kariyerini bir öğretmen olarak bıraktı ve şu anda serbest çalışan bir metin yazarlığı yapıyor. “Bu alan benim için bir öğrenme eğrisi oldu. Geçmişte bir yazar olduğum zaman aslında rahat çalışıyordum, bu yüzden ödenen parayla ilgili hiç bir fikrim yoktu. Ayrı bir banka hesabı kurdum, gerekli sigortaları düzenledim – tüm bunları yapmak bir hobiydi, bir işletme olduğunu hatırlattı. ”

Bazen, iş kurmadan önce bir antrenör veya finansal danışman ile konuşmak yardımcı olur. “Hesaplarınızı, vergi yükümlülüklerinizi, kesintilerinizi – tüm paralarınızı nasıl ayarlayabileceğinizle ilgili ipuçları verebilirler” diyor Carla.

Çift gelirli bir evdeyseniz, planlarınız hakkında eşinizle konuşmak ve giderlerinizi karşılamak için gelirinizin nasıl eklenebileceğini tartışmak için önemli bir ilk adımdır. Serbest işinizi başlatmaya hazır olduğunuz ilk aylarda fedakarlıkların nasıl yapılacağını tartışmak sağlıklı. “Kocamın istikrarlı bir işi olması ve kariyer değişimimi desteklemesi çok şanslıydı, bu nedenle geçiş bizim için yapılabilir” diye açıklıyor Amy Keslinke , bir Online İş Yöneticisi .

Finansal yükümlülüklerinizi anlamak suretiyle, gereksiz harcamaları azaltabilir ve işinize adabileceğiniz arzulanan gelir ve saatlerinize dayanarak frekans oranları ayarlamaya yönelik bir plan üzerinde çalışabilirsiniz.

Başlamak için, basit bir e-tablo, bütçeleme işini ve giderlerinizi, gelirlerinizi ve faturalarınızı takip etmenizi sağlayacaktır.

“Kilometrelerce takip etmenin ve tüm giderlerin önemli olduğunu biliyordum.” Grafik ve Web tasarımcısı Leanne Moore , dijital olarak belgelendirilmediği sürece makbuzları atmamaya özen gösterilmesi gerektiğini belirtmiştir.

“İşletmenize para ayırmanız gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek benim için çok uzun sürdü. Müşterileri bulma, potansiyel müşterilerle görüşme ve bir faturadaki bir satır ögesine tercüme edilmeyen diğer her şey masraflı” diyor Brennan Dunn, Freelancınızı İkaz Edin’den, kendi işini başlattığınızda para tasarrufunun ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor. Ve ihtiyaç duyduğunuz güvenlik ağı oluşturmanın da önemli olduğunu belirtiyor.

2. İŞİNİZİ AYARLAYIN

İşletmenizi kurmak başta ezici olabilir ve nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz.

Gelecek üç ayda, altı ayda ve 12 ay sonra neye ulaşmak istediğinizle ilgili basit olanları yapmaya başlıyorsunuz. Çalışmak istediğiniz müşterileri tanımlayın ve işinizi belirtin.

Serbest meslekleriyle neler yaptıklarını görmek için rakiplerinizi araştırın. Sunmak istediklerinizi mi teklif ediyorlar? Hangi stratejileri kullanıyorlar? Zayıf yönleri neler? Bunları potansiyel müşteriniz için yerine getirebilir misiniz?

Araştırarak, işinizi ve müşterilerinizi tanımlayarak ve hedeflerinizi belirleyerek şimdiki işiniz için hizmet paketleri oluşturabilirsiniz.

Web sitenizi ve online varlığını oluşturmak LinkedIn, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya sitelerini kullanmalısınız. Web sitenizi veya çevrimiçi portföyünüzü kurmak için çeşitli uygun maliyetli seçenekler bulunmaktadır.

Araştırmalarınızı yapın ve bütçeniz, hedefleriniz ve bulunduğunuz alan açısından sizin için neyin işe yaradığını arayın. Örneğin, finansal danışmanıysanız, tasarım portföylerini vurgulayan ancak web sitesi platformlarına giden platformları kullanmayacaksınız.

Web siteniz ve çevrimiçi varlığınız alışveriş merkezinizdir. Ve bir web varlığı yaratın, şimdiki hizmetlerinizi pazarlayabilir, hayalinizdeki müşterileri hedefleyebilir ve işletmenizin büyümesini seyredebilirsiniz.

İhtiyaç duyabileceğiniz kağıt işlerinizle ve diğer iş öğelerinizle organize edildiğiniz için kendiniz için profesyonel bir çalışma alanı oluşturun. Evinizde, yeniden dekore etmek için özlem duyduğunuz boş oda olabilir veya mutfakta bir köşe için yeni bir masa ve kitap rafı satın alırsınız.

3. Kelimenin Çıkarılması

Gerçekten de işinizi kurmanın en ufak tefeklerine diz çökmek istemiyorsanız, ödeme yapan müşterileri bulmaya odaklanmalısınız.

İnsanlara işiniz hakkında bilgilendirmek için her günün adını verin.

İçerik Yöneticisi Sherri Leah Henkin, pazarlama sürecini başlatmak için yaptığı dört adımı açıklıyor:

Ailenize, arkadaşlarınıza ve meslektaşlarınıza, değişikliği ve işinizi bildiren kişilere ulaşın.
LinkedIn profilini güncelleyin ve meslektaşlarınızla görüşün.
Facebook’daki profesyonel grupları keşfedin ve onlara katılın.
Bulunduğunuz bölgede Meetups’a veya kişi içi ağ etkinliklerine katılın.
Ayrıca dışarı çıkın ve yerel toplulukla tanışın ve işinize açık olduğunuzu bildirin. Mümkün olduğu kadar çok insanla konuşun. Eski arkadaşlarınızla bir kahve randevusunun, potansiyel bir müşteri için bir fırsat haline gelmeyeceğini asla bilemezsiniz.

Lizzie ilk ayda 2000 dolar kazandı ve faturalarını ödemek için yeterince kazanamadığı aylar görmedi. “Ben bir web sitesi ve pazarlamacı gönderimiyle başladım. Her gün çalıştığım potansiyel şirketleri araştırdım ve onlara ulaştım. Başlangıçta gerçekten motive olmalı ve ısrarcı olmalısınız.”

Pazarlama burada bitmiyor. Artık bir işletme sahibi olduğunuzu ve serbest meslek kariyerinizi bir iş gibi görmeniz gerektiğini unutmayın. Bunun bir kısmı, yapılandırılmış bir pazarlama planı oluşturmaktır. Sizi yoğunlaştıran kapsamlı bir plana ihtiyaç duymaz ancak bankayı bozmadan işinizi başarılı bir şekilde pazarlamak için birkaç önemli taktik öğrenebilirsiniz .

4. YENİ BECERİLERİ ÖĞRENME

Serbest mesleğinizi yönetmeniz için, yeni beceriler öğrenmeniz ve bilgi merkezinizi yeni konularla geliştirmeniz gerekecek.

Çevrimiçi derslerin ve kursların azlığı vardır, ancak sizin için doğru olanı seçerken ihtiyatlı olun. Endüstri liderleri veya dikkat çekici etkilenenler tarafından sunulanlarla ya da işinize uygulayabileceğiniz size uygulanabilir derinlemesine bilgi verenleri arayın.

Endüstri bloglarına abone olun, yeni gelişmeleri okuyun, eğilim hakkında bilgi edinin ve işletmenizin güncel kalmasını ve hedeflenmesini sağlamak için kendinizi güncel tutun.

Bir e-ticaret iş yazarı Beth Colman; “Serbest yazı yazarlığı araştırmalarımı kariyer olarak başlattıktan sonra bilgilendirici bloglar yazan ve YouTube kanalına sahip olan Jorden Roper’ı keşfettim.”

5. DUYGULAR

Duygular yeni bir girişimin parçası ve paketi ve korku, hayal kırıklığı, hayal kırıklığı ve yalnızlıktan gelen bir dizi gideceksiniz.

Başlangıçta hayatın serbestçe dolaşımıyla ilgili birkaç gerçekle birlikte dönemeye gelmeye yardımcı oluyor. Bu, sizi toprak altında tutar ve bu duygusal olarak yüklü günler boyunca çalışmanıza yardımcı olur.

“Ne zaman yeterince müşterim olmadığı konusunda panik yapıyorum ya da bu tür bir hustling yaşam tarzını sonsuza dek sürdüremediğimi düşünüyorum, kendime başarımı hatırlatıyorum. Hiç kimse oraya gidip benim için müşteri bulacak değil. Ancak kendinize iyi davranmanız da önemlidir” diyor Lizzie.

Çoğu günlerde yalnız çalışacaksın. Freelance çok yalnız bir meslektir ve meslektaşlarınızla çalışmak için başarılı olursanız, bu sizin için oldukça zor olacaktır.

Bir destek ağı bulmak önemlidir. Aileniz, arkadaşlarınız veya birlikte çalıştığınız insanlar olabilirler. Facebook grupları gibi online topluluklara katılın, birlikte çalışabileceğiniz, onlardan öğrenebileceğiniz ve hatta hizmetlerinizi tanıttığınız, düşünen insanlarla tanışıp buluşacaksınız.

Aynı destek sistemleri, girişiminizi başarıya ulaştıracak şekilde yorulmadan çalışan anksiyete ve hayal kırıklıkları gibi diğer duyguları ele almanıza yardımcı olacaktır. “Bu işte yapabildiğiniz her şeyi yapmadığınız gibi hissetmek ve bazı yönlerden başarısız gibi hissetmek kolay. Çevrenizde daha önce orada bulunmuş ve sizinle bağlantı kurabileceğiniz kişilerin bulunması önem taşıyor” diyor Leanne

6. 24/7 ÇALIŞMA

Muhtemelen her saat ve hatta hafta sonları öncesinde ailenizle veya arkadaşlarınızla bir film gecesinde birlikte çalışmaya ayartmış olacaksınız.

Serbest dolaşım işiniz 9 ila 5 arasında bir iş olarak değerlendirilmelidir. Disiplini uygulamak ve çalışma programınızı mesai saatleri etrafında planlamak esastır. Bu size rahatlamak ve gevşemek için zaman kazandırır.

Ve daima eğlence zamanı planlayın. İşiniz dışında sizi mutlu eden şeyler yapın.

“Çizginin ne zaman çizileceğini bilmek kesinlikle önemlidir. İlk başta akşamları çok iyi çalıştığımı farkettim ve gün içinde başka şeyler yaptığımda suçlu hissettim. Şimdi görevlerimi saatlere göre planlıyorum. Bu şekilde öğleden sonra ve hafta sonlarında suçsuz eğlencenin tadını çıkarabilirim “diyor Colman.

Harvard Business Review’dan Amy Gallo, “Serbest çalışan olmak, özgürleştirici olabilir – ve aynı zamanda biraz dehşet verici” diyor.

Bazen Carla ve Leanne gibi serbest meslek sahibi olmaya zorlandın ya da belki de Sherrid gibi mesleğin içinde tam potansiyelini kullanmadığının farkındasın. Bazen kariyeriniz Beth’in serbest dolaşımı sağlamasına ya da Amy gibi kendi zaman ve çizelgenizden sorumlu olmak istiyor olmanızı istediğin yönde gitmiyor; Lizzie içinse kendi başına çalışmak arzusundaydı.

Freelance’ın sizin için daha iyi bir seçenek gibi görünmesine ve bunun için çalışmaya istekli olmanın pek çok nedeni var.

Başlamak için mükemmel bir zaman yok. Yazının bu kısmına kadar geldiyseniz muhtemelen zaten hazırsınızdır.

Yap şunu!