Ofis mobilyaları, genel olarak çalışanların iş yerlerinde zevklerine göre tasarlanan ve kolayca yeri değiştirilebilen eşyalardır. Ofisinizi daha konforlu hale getirmek tamamen seçilen ofis mobilyaları ile ilgilidir.


Uzun saatler boyunca masa başında mesai harcayan çalışanların ofis mobilyaları daha bir özenle seçilmeli ve kullanışlı olmasına dikkat edilmelidir. Ofis için seçilen çalışma koltuğu ve çalışma masasının rahatlığı çalışma kolaylığı personelin iş yerindeki performansını da etkileyerek işe olan dikkat ve önemini arttıracaktır. Vücut durumu, çalışma alanının genişliği ve yüksekliği  tasarımın temel unsurlarıdır. Bunların yanı sıra ofise giren ışığın geldiği yer bile çalışma alanı için önemlidir. Personelin çalışma ortamında daha etkili ve verimli çalışması demek, işine daha çok odaklanan ve bunu mesai saatlerine  olumlu şekilde yayarak çalışma kapasitesi artması demektir. Firma içerisinde çalışanlar için bu durum sağlandığında, tüm kurum içerisinde mutlu ve huzurlu bir ortam oluşup bunu sosyal ortamlarınada olumlu şekilde yansıtmış olacaktır.


Ofis Mobilyası Seçerken…

Ofis mobilyalarını seçerken ergonomik olanları tercih etmemiz gerektiği gibi, aynı zamanda göze hitap etmesine de özen göstermeliyiz. Estetik bir görüntü aynı zamanda müşteriyi de etkileyecektir ve ilk izlenimin olumlu olmasına katkı sağlayacaktır. Özgün ve yaratıcı tasarımlar tercih etmek bu bakımdan önem taşır. Mobilyaların rengi, dokusu, biçimi müşteri memnuniyetinin yanı sıra personel verimini de aynı ergonomik tasarımın etkilediği gibi etkileyecektir. Mobilyada kullanılan döşemenin kolay temizlenebilir olması, terletmemesi gibi özgül durumlar da seçim kısmında önem taşır. Aynı zamanda kullanılan malzemelerin dayanıklı ve uzun ömürlü olmasına da özen göstermek gerekir. Örneğin renkler üzerinde yapılan araştırmalar, bu söylediğimizi kanıtlar niteliktedir. Kırmızı rengin samimiyeti veya mavi rengin güvenirliği temsil etmesi renklerin insan üzerindeki etkisini öne çıkaran araştırmalardır. Fakat yine de ofis mobilyası seçiminde mesleki grupların seçimleri büyük önem arz eder. Bir hukuk firmasının mobilyalarını seçerken rengarenk olması istenmez. Çünkü firma ile görüşmek için gelen insanlar ciddi bir ortamla karşılaşmak isteyebilirler. Buna uygun olarak ofis mobilyalarının estetik kaygı taşıması gerektiği gibi renk seçimlerinin de meslek gruplarına uygunluk taşıması gerekir.


Sonuç olarak, ofis mobilyası seçerken ofislerimizin yaşam alanı olduğunu unutmayarak yaşayacağımız evimiz için mobilya, dekorasyon ve renk seçiminde nasıl özen gösteriyorsak, ofisimiz için de aynı özeni göstermeliyiz. Rahatlık ve her türlü estetik görünümüne dikkat etmeliyiz. Mesleki olarak iş gruplarına uygun mobilyalar tercih etmeye çalışmalıyız. Çok renkli ya da gözü rahatsız edecek kadar renkli ve kullanışsız ürünleri tercih etmemeliyiz. Tüm bunlar doğru uygulandığında kişiler çalıştıkları yeri daha çok benimseyecektir. Dolayısıyla bu durum görevlerini daha iyi yapmalarına sebep olacaktır. Mutlu personel devamında daha başarılı bir kurumun oluşmasına katkı sağlayacaktır.