Ergonomik Ofis Koltuk ve Sandalyenin Sağlık açısından önemi


Teknoloji çağı, modernlik gibi kavramlar gündemleri meşgul ederken geldiğimiz bu günde insan ilişkilerini kısıtlayan binalarda yaşamımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Vakit geçirdiğimiz bu yapıların içinde evlerimiz ya da ofislerimiz bulunuyor.08:30-18:00 saatleri arasında mesai yapan bir profesyonel çalışan, zamanının dokuz saatini ofiste geçiriyor. Yemek saatini ve molalarını çıkarttığımızda bir profesyonelin ofiste yaklaşık yedi saatini bir sandalyede yada ofis koltuğunda oturarak geçirdiğini söyleyebiliriz.  Ülkemizin gündemine son on yıldır önemli bir yer işgal eden iş sağlığı ve güvenliği prosedürleri daha çok el emeği ile çalışan imalat sektöründe ki çalışanları ilgilendiriyormuş gibi gözükse de masa başında çalışan biri içinde oldukça önemli bir konu. Bu kriterlerin bir tanesi de ofislerimizde kullandığımız çalışma koltuklarıdır.


Ulusal Sağlık Enstitüsü, doğru duruşu desteklemek için gerekli tüm ayarlamaları içeren bir ofis koltuğunu ve sandalyesini seçmemizi  öneriyor. Peki, koltuk seçerken nelere dikkat edeceğiz? Masa yüksekliklerimizin genellikle sabit olduğunu düşünürsek seçtiğimiz koltuğun yüksekliğinin ayarlanabiliyor olması ilk kriterimiz olabilir. Yüksekliği ayarlanabilen bir koltuk farklı boylardaki çalışanlar için ideal çalışma yüksekliğinin belirlemesine yardımcı olacaktır. Bunun yanında çalışma koltuğunda dengeli bir tekerlekli ayağının olması da farklı açılarda oturmamıza yardımcı olacaktır.
Ofis Koltuğunda Sağlık

Ofis koltuğumuzun sırt kısmının omuzlarımızı, belimizi ve boynumuzu destekliyor olması da ofis çalışanlarının en çok maruz kaldığı boyun ve sırt ağrılarının önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bir takım kimyasalların kalıplarda şekillendirilmesiyle oluşturulan dökme sünger ofis koltukları, oturduğumuz zeminin her zaman aynı sertlikte olmasını sağlayarak bize konforlu bir oturma alanı sunacaktır.


Ofis çalışanlarının en çok maruz kaldığı bir diğer sorunda bilek ve dirsek ağrılarıdır ki bunun en önemli nedeni de çalışırken çokta dikkate almadığımız bileklerimiz ve dirseklerimizin aynı doğrultuda olmamasıdır. Bir çalışma koltuğunun bunu sağlayabilmesi için kollarında yükseklik ve derinlik ayarının yapılabiliyor olması gerekir.


Yönetici, misafir, sekreter, bekleme gibi çalışma koltuğumuzu seçerken dikkat edeceğimiz kriterlerimizi aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.


  1. Beş noktadan oluşan dengeli bir tekerlek sistemine sahip olmalıdır.
  2. Yüksekliği ayarlanabilmelidir.
  3. Sırt kısmı omuzlarımızı ve boynumuzu desteklemelidir.
  4. Oturma kısmı çok sert ya da çok yumuşak olmamalıdır ve zaman için de bu değeri korumalıdır.
  5. Koltuk kollarının yüksekliğinin ve derinliğinin ayarlanabilir olması gerekir.